Se spune in popor ca daca trece Sf . Marie ne gandim ce sa facem in palarie !
Inca totusi nu a sosit aceasta sarbatoare , deci sa ne bucuram de aceste zile de vara .
Pentru ca nu s-au intamplat evenimente importante de-a lungul vremii intr-o zi ca cea de astazi, voi trece peste „Calendarul zilei „. Spicuind prin presa locala am aflat o stire foarte importanta pentru locuitorii din Tara Fagarasului. Se pare ca pana la urma s-au gasit fonduri pentru repararea podului feroviar care a fost distrus de inundatiile de anul trecut astfel ca maine se va organiza o licitatie si avem promisiunea ca in cateva luni se va relua circulatia trenurilor pe ruta Sibiu- Fagaras .

Iata si prognoza pentru urmatoare zile .

​Loteria Romana a anuntat ca, pentru tragerea Loto 6/49 de duminica, la categoria I se inregistreaza un fond de castiguri in valoare de aproximativ 5,5 milioane euro. Ultima data, premiul cel mare la Loto 6/49, in valoare de 1,7 milioane de euro, a fost castigat in data din 7 martie. Cel mai mare premiu din istoria acestui joc s-a castigat in 27 ianuarie 2008, valoarea lui fiind de 12,45 milioane de euro. Duminica debuteaza seria Tragerilor Loto 6/49 – „Sprijin pentru sinistrati”.

SPORT

Steaua a învins, cu scorul de 2-1, formaţia Universitatea Craiova, la capătul unui meci afectat de decizia greşită a asistentului Ioan Onicaş, care la scorul de 1-0 pentru „juveţi” a anulat golul valabil marcat de Mihai Costea pentru un presupus ofsaid la Gargarov.

Inter a castigat cu 3-0 partida amicala cu Manchester City, campioana Italiei profitand din plin de faptul ca a jucat cu un jucator mai mult pe teren din minutul 21, atunci cand Patrick Vieira a fost eliminat. Obinna a bifat o dubla (38′ si 54′), iar Biraghi a reusit golul serii in minutul 74 – sut in vinclu de la mare distanta. Chivu si Alibec au evoluat pentru peninsulari.

Cristi Chivu a fost titular la Inter, fundasul roman fiind inlocuit in minutul 62 de catre Biraghi. Pe teren s-a aflat si Denis Alibec, atacantul fiind introdus in minutul 62 in locul lui Obi.